ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا (Tummy tuck) یک عمل جراحی زیبایی است که شکم را لاغرتر و محکمتر می کند. در عمل جراحی، پوست و چربی اضافی در قسمت میانی و پایین شکم برداشته می شود تا منجر به محکم شن عضلات دیواره شکم شود. این عمل برای افرادی ک بعد از بارداری و یا کاهش وزن شدید دچار افتادگی و ضعف بافت های بدن خود شده اند، توصیه می شود

ابدومینوپلاستی کامل که شامل مراحل زیر است:

یک برش از بین دو مفصل ران زیر شکم ایجاد می شود.برش دیگری ایجاد می شود تا ناف را از پوست اطرافش رها کند.پوست از دیواره شکم جدا می شود تا ماهیچه ها را آزاد کند که سفت شوند. دیواره عضله توسط بخیه ها سفت می شود.اغلب از لیپوساکشن برای ترمیم نواحی جراحی ابدومینو استفاده می شود.پانسمان و فشرده سازی انجام می شود و مایعات اضافی خشک می شوند.

مینی ابدومینوپلاستی در چهار مرحله انجام میشود :

 1. یک برش نسبتا کوچک زیر شکم ایجاد میشود.
 2. چربی های زیر پوستی ان تخلیه میشود وسپس پوست اضافه ان بریده شده وحذف میگردد،وپوست به سمت بالا کشیده میشود
 3. معمولا از این روش  برای بهبود ناحیه جراحی شده هم  استفاده می شود.
 4. در انتها دوقسمت به هم با بخیه متصل میشود

ابدومینوپلاستی ترمیمی چیست ؟

همان ابدومینوپلاستی کامل است به همراه جراحی قسمت جانبی ران.جراح تمامی مراحل ابدومینوپلاستی کامل را انجام می دهد. همچنین میتوانید بعد از آن عمل های ترمیم را نیز انجام دهید.

ابدومینوپلاستی با فشار قسمت های جانبی بالایی چیست؟

این جراحی بیش از چهار ساعت زمان می برد. در روش های ابدومینوپلاستی متداول، ماهیچه ها در خطوط عمودی سفت می شوند. در روش های نوین، علاوه بر آن از فشار قسمت های جانبی بالایی نیز استفاده می شود.

آبدومینوپلاسی شناور یا روش FAB چیست؟

در این روش جدید، اجازه حالت دادن و سفت کردن برش های کوچکی که اطراف ناف نیستند را داریم. در حین ایجاد برش های کوچک، پوست های اضافی برداشته و ناف به طور موقت برداشته می شود. ماهیچه ها اجازه فرم دهی و سفت شدن دارند. سپس ناف به سرجای خودش و یا حتی کمی پایین تر باز می گردد. از لیپوساکشن برای بهبود استفاده می شود.

ابدومینوپلاستی پیرامونی چیست؟

همان ابدومینوپلاستی جانبی است بعلاوه قسمت کفل. این روش برای کسانی کاربرد دارد که کاهش وزن شدیدی را انجام داده اند.

روش های ترکیبی :

ابدومینوپلاسی می تواند با جراحی هایی مانند لیپوساکشن، کاهش حجم سینه و بیرون آوردن رحم همراه باشد.

اقدامات قبل از عمل جراحی زیبایی شکم

برای عمل جراحی محدود و زیر ناف باید از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید ولی برای جراحی کامل، حداقل سه الی چهار هفته قبل ، از مصرف دخانیات پرهیزشود وحتی از کشیدن قلیان وحضور در بین افراد سیگاری نیز جلوگیری شود.

مهمترین نکته برای ترمیم زخم این است که مصرف سیگار باید حتما صفر شود. هرگونه رژیم غذایی شدید، از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل جراحی ممنوع است.

داروهای فشار خون و تیروئید با اطلاع پزشک باید ادامه یابد. مصرف داروهای غیرضروری مثل ویتامین ها، مکمل غذایی و تقویت کننده ها بهتر است از چند روز قبل تا چند روز بعد از عمل جراحی قطع شود.

چه کسانی نباید این عمل را انجام دهند:

 1. بیماری های دیابتی
 2. عدم مصرف دخانیات
 3. رژیم غذایی مناسب
 4. بیماری های ایمنی
 5. کسانی  که داروهای ضد انعقاد خون مصرف میکنند
 6. تاریخچه قابل توجه لخته شدن در وریدهای عمقی پا یا ریه
 7. اختلال عملکرد روده یا مثانه
 8. لنفادم اندام تحتانی
 9. مشکلات طبی قابل توجه شامل بیماری های انسدادی مزمن ریه، نارسایی کلیه، کم خونی

قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی ، چه توصیه هایی به بیمار می شود؟

 1. عدم استعمال دخانیات ۴ تا ۶ هفته قبل از عمل ( استعمال مواد دخانی باعث تاخیر در ترمیم زخم و ایجاد نکروز پوست می شود)
 2. استفاده از مولتی ویتامین برای تقویت
 3. عدم مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون با نظر پزشک معالج
 4. انجام آزمایش های روتین قبل از عمل مانند CBC ، قند خون، اوره، کراتینین ، تست های انعقادی و سایر آزمایش ها طبق نظر جراح
 5. استفاده از شکم بند به مدت ۲ هفته قبل از عمل، توسط بعضی از جراحان توصیه می شود.

جراحی زیبایی شکم

ابدومینو پلاستی پروسه ای به شدت خصوصی و فردی است. بیماران باید آبدومینو پلاستی را برای خودشان و به دلایل شخصی خودشان انجام دهند. اگرچه نتایج آبدومینو پلاستی دائمی است، یک بیمار ممکن است تحت تأثیر نتایج نقص پروسه قرار گیرد و نوسانات چشمگیری در وزن اش پدید آید.

به افرادی که عمل آبدومینو پلاستی شکم را انجام می دهند توصیه می گردد پس از عمل وزن خود را حفظ کنند و از حاملگی در آینده بپرهیزند.

این عمل جراحی، بسته به میزان و محل پوست اضافی و وضعیت عضلات جدار شکم و میزان و محل چربی اضافی ممکن است از یک جراحی کوچک سرپایی به مدت زیر ۲ ساعت، تا یک عمل جراحی وسیع با بیش از ۵ ساعت به طول بیانجامد. علاوه بر وضعیت شکم، توقع بیمار و سلامت عمومی و سابقه کشیدن سیگار می‌تواند در تصمیم گیری نوع عمل جراحی موثر باشد. در هر حالت، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت.

به علاوه، در موارد مینی آبدومینوپلاستی (عمل زیر ناف) شما ممکن است به فاصله کوتاهی مرخص شوید.

مشاوره برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی:

قبل از آبدومینو پلاستی ، بطور اکید توصیه می گردد که بیمار با تیم جراحان مشورت کند و در مورد موضوعات گوناگون سلامتی و ملاحظات صحبت نماید. جراح نیز می خواهد که در مورد تاریخ و سابقه ی پزشکی بیمار صحبت کند که شامل موارد زیر می باشد:

 1. جراحی های قبلی
 2. شرایط پزشکی
 3. داروها و ویتامین هایی که در حال حاضر مصرف می کند.
 4. همه ی مکمل هایی که مصرف می شود.
 5. هرگونه حساسیت بیمار

تیم جراحی فاکتورهای متعددی را قبل انتخاب پروسه ی مناسب و مراحل عمل ارزیابی می کنند. ابتدا اضافه ی پوست بیمار و کیفیت آن بعنوان تعیین کننده های طول و الگوی قطع و برش پوست استفاده می شود. قبل از عمل از شما سوال می شود که آیا تست آزمایشگاهی داده اید که اگر بیماری  داشته باشید جراح از آن مطلع گردد.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی

همچنین ممکن است از شما بپرسند که داروی معینی را استفاده می کنید و یا از آسپرین و دیگر داروهای دیگر استفاده کرده اید زیرا آنها می توانند خونریزی را طی جراحی افزایش دهند.تیم جراحی اطلاعات ضروری در مورد روز جراحی، استفاده از بیهوشی و مراقبت پس از عمل را در اختیارتان قرار می دهند.

این پروسه چه چیزهایی را در بر می گیرد؟ پروسه جراحی باید با نیازهای بیمار و ویژگی های فیزیکی او متناسب باشد. دو نوع پروسه ی آبدومینو پلاستی موجود است. تغییر شکل شکمی کامل و تغییر شکل شکمی کم. هر دو پروسه روندهای جراحی هستند که نیازمند بیهوشی اند و به زمان بهبود چشمگیری نیاز دارند.

معایب  عمل آبدومینوپلاستی چیست؟

۱- در این روش میزان عوارض مانند سروما و نکروز فلپ پوستی به ویژه در افراد سیگاری زیادتر است.

۲- میزان کبودی و ورم بیشتر و دوران نقاهت طولانی تر است.

۳- در بسیاری از موارد در روش آبدومینوپلاستی کلاسیک قسمت فوقانی شکم و پهلوها به مقدار کافی صاف نمی شود و هنوز مقداری چربی در فلپ باقی می ماند ، در صورت لزوم این چربی اضافی باید شش ماه بعد با لیپوساکشن خارج شود. انجام ساکشن ممکن است باعث شلی پوست شده و کشیدگی و صاف شدن پوست که در اثر عمل ایجاد شده است را از بین ببرد. در روش معکوس یعنی حالتی که ابتدا لیپوساکشن و چند ماه بعد آبدومینوپلاستی انجام می شود، آزاد کردن فلپ ممکن است به خاطر ایجاد فیبروز بسیار سخت و توام با خونریزی باشد.

روش های معمول عمل  آبدومینوپلاستی :

ا- مینی ابدومینو پلاستی

کوچکترین، ساده ترین و راحت ترین فرم جراحی مینی آبدومینوپلاستی است که از برش کوچکتری استفاده می‌شود و معمولاً دور ناف برش ندارد. این جراحی که حدود ۲ ساعت طول می‌کشد برای بیمارانی مناسب است که مشکل پوست و چربی اضافی آنها مختص پایین شکم است. در افرادی که سلامت عمومی آنها به دلیل بیماری طبی (مثل مشکلات قلبی و سیگار) به خطر افتاده است و امکان رفع آن فعلاً موجود نیست، گاهی از این روش، با یک نتیجه متوسط می‌توان بهره برد.

۲- کامل، برش زیر شکم معمولاً از یک پهلو تا پهلوی دیگر در زیر شکم امتداد می‌یابد. این روش برای فردی است که به حداکثر ترمیم نیاز دارد. جراح در این عمل، پوست و عضلات را جا به جا می‌کند و در مواردی، این جراحی وسیع ممکن است با ساکشن محدود همراه شود. شما در این جراحی، برشی دور ناف خواهید داشت، زیرا لازم است نسوج اطراف ناف آزاد شود. بعد از عمل جراحی، لوله ای برای خروج ترشحات به جا می‌ماند که ممکن است چند روز در محل باقی بماند.

۳- گرداگرد، وسیع ترین عمل جراحی در این حیطه است که ممکن است در یک یا دو مرحله یا در دو نوبت مجزا انجام می گیرد. در این روش، برش کاملاً به ناحیه پشت امتداد می‌یابد و بیمار در دو جهت روی تخت عمل، خواهد خوابید، ابتدا به شکم سپس به پشت. این جراحی برای افرادی که کاهش وزن بسیار شدید داشته اند، لازم می‌شود و اغلب خالی از عارضه نیست.

شما هر یک از این سه نوع جراحی را که داشته باشید، احتیاج به مراقبت‌های بعد از عمل دارید. نوع پانسمان، طرز نگهداری از لوله ها، فرم خوابیدن، فرم راه رفتن و نشستن به شما آموزش داده می‌شود. شاید برای چند هفته نیاز باشد از گن‌های مخصوص (شکم بند) استفاده کنید.

اقدامات پس از عمل ابدومینوپلاستی :

 1. شما پس از جراحی آبدومینو پلاستی به کمک اطرافیان نیاز دراید. یکی از دوستان یا افراد خانواده را به کمک بخواهید تا پس از عمل شما را به خانه ببرد. و در صورت امکان در طول روز و طی عمل با شما بماند.خانه ی خود را آماده سازید. پس از عمل جراحی تحرک شما محدود می گردد. کیسه ی یخ آماده کنید، لباس راحت و کم بپوشید که به آسانی عوض شود برای حمام از صندلی و دوش متحرک استفاده کنید،
 2. پرهیز از کشیدن سیگار و انجام تنفس عمیق به طور متناوب
 3. بیمار باید به طور منظم راه برود و در حین استراحت هم، پاها را مرتب حرکت دهد.
 4. نوشیدن مقدار فراوان مایعات در طول روز
 5. مصرف مولتی ویتامین روزانه
 6. مراقبت دقیق از محل درنها
 7. معمولا بیماران قادرند بعد از ۱۵ روز، فعالیت های حرفه ای خود را شروع کنند. اگر دوختن عضلات شکم انجام شده باشد، بیماران باید به مدت ۲تا۳ ماه ، از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های شدید خودداری کنند واگر دوختن عضلات انجام نشده باشد، بیماران می توانند، اکثر فعالیت های خود را بعد از ۳ هفته از سر بگیرند. تجمیل الانف

خطر ات  احتمالی جراحی آبدومینو پلاستی

بسته به وسعت جراحی، درجاتی از درد و تورم را تجربه خواهید کرد معمولاً درد مینی آبدومینوپلاستی قابل اغماض و درد آبدومینوپلاستی با ترمیم عضله متوسط تا شدید است. احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو سه ماه در موارد جراحی کاملبه طول بیانجامد. همچنین در عمل کامل، خستگی و ضعف عمومی تا مدتی دیده می‌شود. مثل هر جراحی دیگری، خطراتی احتمال بروز دارد که در زمینه مناسب، احتمال بروزشان افزایش نیز می یابد (مثل دیابت، بیماری های قلبی، کبدی، ریوی، یا مصرف سیگار)

اسکار (محل برش) بدشکل، خون ریزی و هماتوم (تجمع خون)، عفونت تجمع مایع، تغییر رنگ پوست، تورم ناحیه ای و عدم تقارن.

لیپوماتیک

ترمیم و بهبود

با توجه به نوع عمل جراحی و قسمت هایی که بیمار برای جراحی مراجعه نموده دوران ریکاوری حدود یک تا چهار ماه طول می کشد. توصیه می شود که بیمار در این مدت به استراحت بپردازد. فعالیت های سنگین در این دوران اکیدا توصیه نمی شود. ممکن است بدن دچار کبودی هایی شود. مراکز تخصصی معتبر باعث کاهش این کبودی ها می شوند. از بیماران درخواست می شود از نیکوتین و دخانیات در این دوره پرهیز نمایند.

برای خرید مطمئن محصولات آرایشی بهداشتی اینجا را کلیک کنید