تیکسل

تیکسل چیست؟

تیکسل یکی از روش‌های نوین جوانسازی پوست است.دستگاه تیکسل، انقلابی در جوانسازی پوست محسوب می‌شود. تیکسل بر پایه ترمومکانیکال ابلیشن (TMA) کار می‌کند، بدین معنا که با وارد کردن گرمای بالا به پوست، بافت‌های مرده را از بین برده و پوست را جوانسازی می‌کند. با توجه به ‌اینکه گرما از طریق پیرامیدهای ظریفی به پوست منتقل می‌شود به بافت‌های اطراف آسیبی نمی‌رسد.

این دستگاه نتایجی مشابه لیزر فرکشنال ارائه می‌دهد، در حالی که معایب آن را به حداقل رسانده است. یعنی درد در طول درمان و بعد از درمان، پوسته‌ریزی طولانی مدت و جای زخم که باعث می‌شود بیمار دو تا سه هفته نتواند در معرض عموم قرار گیرد را به دنبال ندارد. نتایج حاصل از تیکسل کاملا با روش‌های متداول و سنتی قابل مقایسه است.

برای درمان با تیکسل ۳ نوع مختلف وجود دارد:

  1. درمان تهاجمی فرکشنال که تمام نتایج حاصل از لیزر CO2 را ارائه می‌دهد، اما نیازی به بی‌حسی ندارد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است.
  2.  درمان غیر تهاجمی برای تحریک کلاژن و الاستین که به جوانسازی و پاکسازی پوست منجر می‌شود.
  3. باز کردن کانال‌های موقتی در پوست برای ورود داروهایی مانند داروهای ضد پیری، ضد لک، مسکن، ضد التهاب و غیره.

تیکسل چه کاربردهایی دارد؟

تیکسل برای جوانسازی و سفت کردن پوست صورت، گلو، دکلته، پلک‌ها، دست‌ها، بازوها، پاها و باسن و درمان چین و چروک، افتادگی پوست، افتادگی پلک، اسکار و جای بخیه به کار می‌رود.

درمان با تیکسل چگونه انجام می‌شود؟

دستگاه تیکسل از یک سری تشکیل شده است که روی آن پین‌های تیتانیومی (پیرامید) در فاصله کمی از هم قرار دارند. انرژی گرمایی به پیرامیدها منتقل شده و در آن‌ها ذخیره می‌شود. سپس طی تماسی بسیار کوتاه، حدود چند میلی‌ثانیه، پیرامیدها به پوست وارد می‌شوند. بلافاصله پس از ورود پیرامیدها آب موجود در پوست تبخیر شده و سبب شکل‌گیری منافذ کوچک و هم اندازه در ناحیه تحت درمان می‌شود. این پیرامیدهای کوچک در شرایط کاملا کنترل شده‌ و بدون ایجاد سوختگی در بافت، درمان را انجام می‌دهند، در حالی که معمولا در اثر دیگر منابع انرژی مانند لیزر، سوختگی مشاهده می‌شود. دمای بالا در این درمان بدین معناست که سطح پوست در طول درمان کاملا استریل شده و احتمال عفونت را کاهش می‌دهد. این درمان تنها ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

برای جوانسازی پوست با تیکسل باید چند جلسه مراجعه کرد؟

تعداد جلسات درمان به مد درمان بستگی دارد. درمان تهاجمی در تعداد جلسات کمتر با دوره نقاهت طولانی‌تر انجام می‌شود و درمان غیر تهاجمی که هیچ دوره نقاهتی به دنبال ندارد، نیازمند تعداد جلسات بیشتر است.

ریکاوری بعد از تیکسل چقدر طول می‌کشد؟

معمولا درمان تهاجمی دو روز قرمزی و پوسته‌ریزی به همراه دارد که بهتر است در این مدت بیمار در خانه بماند. ولی درمان غیر تهاجمی بسیار ساده‌تر است و قرمزی اولیه ناشی از آن با آرایش قابل پوشاندن است.

بعد از درمان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای به حداقل رساندن احتمال عفونت، از لمس کردن ناحیه درمان شده بپرهیزید.

هایفو تراپی

به هیچ عنوان پوسته‌های صورت را نکنید. معمولا پوسته‌ریزی بعد از یک هفته متوقف می‌شود.

تا ۳ ماه بعد از درمان از ضد آفتاب قوی استفاده کنید.

تیکسل
تیکسل