سابسیژن

سابسیژن اسکار بافتی ترمیم شده است که به دلیل التهاب و یا آسیب قبلی در ناحیه پوست ایجاد شده است که چسبندگی‌ها و فیبروز در زیر آن منجر به کشیده شدن پوست به سمت داخل می‌شود. دلایل اسکار متعدد است و اصولا بعضی از انواع پوست ها مستعد ابتلا به اسکار بعد از یک آسیب و ضایعه می باشند و در نتیجه طول دوره درمان نیز طولانی تر می باشد.

التهاب های پوستی از قبیل آبله مرغان، جوش، سوختگی درجه ۳ ، محل گزش حیوانات، محل برش جراحی قبلی و عفونت های عمقی پوست می توانند ایجاد اسکار نمایند.

سابسیژن درمان سرپایی ساده و ایمنی است برای درمان فرورفتگی اسکارهای عمیق و کاهش عمق چین پوست. طی سابسیژن روش چسبندگی ‌های بین پوست و بافت همبند زیر آن از هم جدا می شوند و یک زخم جدید ایجاد می کند که می تواند به درستی درمان شود و لایه ی طبیعی پوست تشکیل شود.

سابسیژن اغلب همراه با سایر روش های درمان مانند لیزر، لیزر فرکشنال CO2 و میکرونیدلینگ انجام می‌شود تا بافت همبند از بین برود، پوست بالاتر قرار بگیرد و صاف شود و رنگ پوست یک‌دست شود.سابسیژن که به منظور رفع اسکارهای بسیار عمیق انجام می‌شود که فرورفتگی قابل توجهی را در پوست ایجاد کرده‌اند. اگر جای جوش به شدت فرورفته باشد، سابسیژن قبل از دیگر روش‌های جوانسازی مانند بوتاکس و میکرونیدلینگ انجام می‌شود.

نحوه ی تاثیرگذاری سابسیژن:

سابسیژن همزمان با میکرونیدلینگ با کم کردن اندازه اسکار، افزایش دامنه حرکت عضو مبتلا، نزدیک کردن رنگ اسکار به رنگ پوست و کاهش احساس خارش، بی حسی و درد به بهبود علائم بیمار کمک می نماید. این تاثیرات از طریق افزایش جریان خون موضعی، بهبود جریان لنفاوی در محل و کمک به دفع سلول های مرده در ناحیه مبتلا اعمال می شود.

در بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی تا مدت زمان طولانی در ناحیه اسکار احساس درد وجود دارد که این درد بصورت متناوب می باشد و با یک استرس فیزیکی و یا روحی این درد شعله ور شده و بیمار را ناتوان می نماید. اینگونه دردها که به آسانی با مسکن های معمولی کنترل نمی شوند ناشی از آسیب به رشته های عصبی در ناحیه مورد عمل می باشد .

این تغییرات ایجاد شده در ناحیه اسکار تدریجی می باشند و بمرور با پیشرف درمان بهبود می یابند. هرچه اندازه اسکار کوچکتر و عمق آن کم تر باشد درمان راحت تر و سریع تر می باشد و برعکس اسکارهای بزرگ و عمقی نیاز به دوره درمانی طولانی تری دارند.

روش انجام سابسیژن:

پزشک ناحیه درمان را با مداد سفید علامت می‌زند، سپس سطح پوست کاملا تمیز می شود تا تمام آرایش و آلودگی ‌ها پاک شود. ناحیه انجام سابسیژن با ماده‌ای به نام لیدوکائین آدرنالین به صورت موضعی بی‌حس می‌شود. لیدوکائین علاوه بر اثر بی‌حسی، پوست را سفید می‌کند تا کبودی به حداقل برسد.

پزشک سوزن را با احتیاط جلو و عقب می‌برد تا با جدا شدن پیوندهای فیبروزی از لایه‌های عمقی درم، نوارهای نگهدارنده اسکار از بین برود. در پایان کار سوزن خارج می‌شود. در این مرحله برای جلوگیری از تشکیل لخته خون (هماتوم)، محل خروج سوزن فشرده می‌شود. کبودی ناشی از درمان ظرف ۷ روز برطرف می‌شود.

بدن به طور طبیعی این فرورفتگی را با بافت جدید (پروتئین‌های کلاژن) پر می‌کند و همگام با پر شدن فرورفتگی لایه فوقانی بافت همبند جای جوش نیز برآمده می ‌شود. سابسیژن پوست باعث ترمیم و بازسازی بافت عادی زیر اسکار می‌شود که در نهایت به بالا رفتن ناحیه آسیب دیده می ‌انجامد. در پایان نوارهایی که اسکار را به چربی زیرپوستی متصل می‌کند، از بین می‌روند و اسکار آزاد می‌شود.

آیا سابسیژن با درد همراه است؟

زمانی که فرد با روش انجام سابسیژن آشنا می شود ممکن است تصور کند که زمانی که سوزن های سابسیژن وارد پوست می شود درد بسیاری را احساس می کند در حالیکه این تصور اشتباه است، زیرا قبل از سابسیژن از بی حسی موضعی استفاده می شود که منجر می شود فرد در زمان سابسیژن دردی را احساس نکند یا احساس درد بسیار اندکی داشته باشد.

چه افرادى کانديد مناسب براى این کار هستند:

  • افراد مبتلا به جوشگاه های عمیق آکنه
  • افراد دارای خط خنده ی عمیق
  • افراد در سنین بالا با چین و چروک های بسیار عمیق
  • افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده اند و جای آن بروی پوستشان باقی مانده است .

برای درمان اسکار آکنه به چند جلسه سابسیژن نیاز است:

هر جلسه سابسیژن حدود ۳۰ ـ ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و بیمار بلافاصله پس از اتمام درمان به خانه باز می‌گردد.

تعداد جلسات درمان با توجه به توانایی تولید کلاژن در پوست هر شخص متفاوت است. همچنین تعداد جلسات به نوع، محل و شدت فرورفتگی نیز بستگی دارد.

به طور معمول برای درمان اسکارهای متوسط، ۳ تا ۶ جلسه درمان کافیست. باید بین جلسات درمانی، حداقل یک بازه زمانی یک ماهه در نظر گرفته شود.

تجمیل الانف

عوارض جانبی احتمالی:

اگرچه سابسیژن پوست ، درمانی ایمن و ساده است، اما بدون خطر احتمالی نیست. ورم و درد، اسکار ناهموار و قرمزی پوست تا چند روز پس از درمان از جمله عوارض جانبی احتمالی سابسیژن است. افراد دارای اسکار با هر نوع پوست می توانند تحت این درمان قرار گیرند، اما افرادی که پوست های تیره تر دارند احتمال خطر هایپرپیگمنتیشن (حالتی که پوست فرد دچار لکه های تیره روی پوست می شود) وجود دارد.

برای خرید مطمئن محصولات آرایشی بهداشتی اینجا را کلیک کنید